Moderaterna bjuder under Rikspolischefen
Moderaterna har idag skrivit en debattartikel i Aftonbladet, underskriven av
Anna Kinberg Batra, Beatrice Ask och Ulf Kristersson, ekonomisk-politisk talesperson (M) där de kräver krafttag mot utanförskap, parallella rättsskipningar och otrygghet i förorter som blir konsekvensen av otillräckliga polisresurser.
Det talas i en uppföljade artikel om "djupt deprimerande saker som återkommande mord, förfärlig brottslighet och ett närmast laglöst land" vilket Moderaterna vill anställa 2000 nya poliser fram till 2020 till en kostnad av 1,7 miljarder kronor för att komma tillrätta med.
Precis som när det gäller Rikspolischefens satsning på fler poliser, blir det en utmaning att få fram så många lämpliga poliser till 2020. Kanske är det omöjligt i vart fall med nuvarande polislöner. Värt att notera, är att i artikeln är det lite oklart om det är fler poliser som avses (vilket så klart är det minsta som krävs) eller om det är nyutbildade poliser, vilket skulle kunna innebära en reell minskning med hänsyn taget till avgångar från yrket. Moderaterna säger sig vilja satsa 1,7 miljarder extra på polisen, vilket skall ställas mot Rikspolischefens begärda 3,9 extra miljarder. Men så nämns heller inget om civilanställda i Moderaternas förslag, medan Rikspolischefen redan har börjat satsa på civilanställda som han vill anställa 1300 ytterligare för att frigöra polisresurser.
Med en knappt hälften så stor anslagsökning som Rikspolischefen inser behövs, har Blåljus inga förhoppningar om att polisen blir ett mer attraktivt yrke än idag. Blåljus har höga förväntningar på att Regeringen och Anders Ygeman lyssnar mer på sin rikspolischef än på Moderaterna i den här frågan.
Tommy Hansson